Instalacja Fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z modułów fotowoltaicznych i inwertera (falownik). Moduł fotowoltaiczny (panel fotowoltaiczny) zbudowany jest z połączonych szeregowo, zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie ogniw fotowoltaicznych wytwarzanych z mono lub polikrystalicznego krzemu, który dzięki efektowi fotoelektrycznemu przekształca energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Dzięki pracy inwertera prąd stały przekształcany jest na prąd przemienny taki jaki jest w gniazdkach. Tak wyprodukowany prąd może być używany na bieżąco, a nadwyżka nieskonsumowana rozliczana jest ze sprzedawcą energii elektrycznej. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z istotnymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na montaż paneli fotowoltaicznych.
- Orientacja względem stron świata – Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie modułów na południe. W przypadku, kiedy moduły będą znajdować się na połaciach odchylonych na wschód lub zachód należy uwzględnić ten aspekt przy doborze mocy zestawu podczas przeprowadzanego audytu fotowoltaicznego.
- Kąt nachylenia dachu – najlepszym kątem nachylenia dachu jest 30-45 stopni. Takie położenie będzie najefektywniejsze. Nie oznacza to jednak, że nie można montować na dachach bardziej lub mniej stromych – można pod warunkiem uwzględnienia strat w doborze zestawu.
- Stan konstrukcji – jeżeli dach wymaga remontu, warto go przeprowadzić przed montażem PV, ponieważ przewidziana żywotność instalacji fotowoltaicznych to aż 25-30 lat.
- Powierzchnia dachu – wielkość danego dachu decyduje o liczbie montowanych paneli. Dla instalacji 5kWp średnia powierzchnia dachu jaką potrzebujemy do wykonania montażu waha się od 25 do 30m2 w zależności od zastosowanych modułów.
- Rodzaj materiału dachu – panele mogą być zamontowane właściwie na każdym rodzaju dachu z małymi wyjątkami. Wśród najbardziej popularnych pokryć można wymienić: blachodachówkę, blachę trapezową, dachówkę ceramiczną, gont bitumiczny czy papę.
- Zacienienie – należy montować moduły unikając zacienień, jakie mogą powodować kominy, wykusze, drzewa czy sąsiednie budynki. Jeżeli zacienienie występuje sporadycznie można zastosować optymalizatory mocy, aby uniknąć skutków zacienienia.
- Grunt – poza montażem na dachu instalację fotowoltaiczną możemy zamontować na gruncie, w tym przypadku istotne jest określenie odległości od miejsca montażu paneli do miejsca wpięcia ich w instalację elektryczną budynku.
Wykonujemy montaż paneli fotowoltaicznych zarówno na dachach, balkonach jak i na gruncie. W przypadku dachów płaskich, nachylenie paneli uzyskujemy poprzez zainstalowanie ich konstrukcji korygującej kąt dedykowanej do tego rodzaju dachów. Sposoby montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich:
- inwazyjne – konstrukcja wkręcana do poszycia dachowego,
- bezinwazyjne – konstrukcja z wykorzystaniem obciążników (bloczków betonowych).
W przypadku gruntu można zastosować konstrukcje:
- wbijane w ziemię,
- wkręcane w ziemię,
- balastowe.
Jeśli interesuje Cię inwestycja w instalację fotowoltaiczną i chcesz otrzymać ofertę – skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację z naszym doradcą. Dobierzemy instalację fotowoltaiczną do Twoich potrzeb.