Wybór ogrzewania to niezwykle ważna decyzja, którą należy podjąć już na etapie planowania budowy naszego domu, bowiem od systemu grzewczego zależeć będzie nasz późniejszy komfort mieszkania i jakość życia, które będą przekładać się również na koszty eksploatacji. To właśnie ogrzewanie domu pochłania najwięcej naszych wydatków. Jakie ogrzewanie wybrać do domu jednorodzinnego? Każde rozwiązanie posiada zalety i wady.
 
Ogrzewanie drewnem i pelletem

Pellet to sprasowane i bardzo twarde odpady drewniane, poddawane procesowi suszenia. Wydziela tylko niewielką ilość szkodliwych substancji, a do tego jest lekki, co ułatwia jego transport i przechowywanie. Ma postać granulatu i bardzo dobrze sprawdza się w przypadku pieców z załadunkiem.

Kotły spalające drewno 

W ostatnim czasie dużą popularność zyskały kotły na drewno (zgazowujące drewno), które przekształca drewno w gaz drzewny, a następnie spala go jako efektywne źródło ciepła. Proces ten opiera się na zjawisku znacznie bardziej skomplikowanym niż zwykłe spalanie drewna i nazywa się pirolizą. Podczas pirolizy drewno ulega rozkładowi termicznemu w warunkach ograniczonego dostępu tlenu.

Zgazowanie drewna zachodzi w górnej komorze kotła, a powstający gaz drzewny przemieszcza się przez warstwę żaru i dociera do dyszy palnikowej. Tam mieszany jest z powietrzem i zapala się, a proces spalania kontynuowany jest w ceramicznej komorze w dolnej części kotła, zwanej popielnikiem. 
 

Kocioł zgazowujący drewno stanowi innowacyjne podejście do ogrzewania, które przynosi efektywność i wydajność. Dzięki temu procesowi pozyskiwania ciepła z drewna, staje się ono cennym źródłem energii, a kocioł zgazowujący pozwala na jego wykorzystanie w jak najbardziej efektywny sposób.

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła to urządzenia o wielu pozytywnych opiniach. Powietrzna pompa ciepła jest doceniana za niemal bezobsługową pracę systemu i brak emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Niewątpliwą zaletą systemu grzewczego opartego na pompie ciepła są również niskie koszty roczne. Część energii pozyskuje się bowiem z odnawialnych źródeł, co zdecydowanie minimalizuje koszty ogrzewania. Przy stale rosnących cenach prądu oraz gazu ma to ogromne znaczenie. Największą niedogodnością jest wysoka cena inwestycji, a dodatkowo w przypadku pomp wodnych czy też gruntowych mogą pojawić się problemy montażowe.

Zaplanowanie instalacji z pompami ciepła na etapie projektu domu nie wymaga budowy komina dymowego. Nie wymaga także dodatkowego miejsca na składowanie opału.

 
 
 
 
Scroll to Top